ZAGRODA - MUZEUM WSI MARKOWA

Towarzystwo Przyjaciół Markowej

Chałupa kmieca i stajnie


Głównym obiektem zagrody jest chałupa kmieca wybudowana w roku 1874 należała do Rafała Dźwierzyńskego. Jest to charakterystyczny dla dawnego budownictwa markowej budynek drewniany przysłupowy kryty strzechą. Dach wsparty jest na słupach, dzięki czemu zrąb jest niezależny od dachu. Bielony zrąb złożony w tzw. "rybi ogon” w węgła wsparty jest na kamieniach, podobne kamienie umieszczone są pod słupami podtrzymującymi dach.

więcej

 

 

 

 Stodoła


Stodoła budowla słupowa wzmacniana wewnątrz systemem piętnarów i rygli, deskowana. Datowana na przełom XIX i XX wieku, pochodzi od Antoniego Kluza. Dach czterospadowy, kryty słomą w schodki, wzmacniany w kalenicy żytnią mierzwą i założony dębowymi kozłami.

więcej

 Chałupa biedniacka i chlewik

Chałupa biedniacka pochodzi z II połowie XIX należała do ubogiego wyrobnika Michała Inglota. Budynek jednotraktowy, zbudowany z drewna jodłowego, wiązany w węgłach na rybi ogon z niewielkimi ostatkami. Dach krokwiowy, czterospadowy, poszywany słomą w schodki. Chałupa Biedniacka w przeciwieństwie do kmiecej prezentuje o wiele biedniejszą grupę społeczną. W biedniackiej jest tylko jedna mieszkalna izba kuchnia z piecem a za nim miejsce na łóżko, w mieszkaniu takim panowała ciasnota. W części nie mieszkalnej chałupy znajduje się jedna niewielka komora, w której trzymano zboże oraz drobne narzędzia i przedmioty rolnicze.

więcej

 

 

 
Wiatrak-koźlak

Wiatrak – Koźlak to typowy dla Markowej młyn wietrzny na przełomie XIX i XX w. w Markowej funkcjonowało kilkadziesiąt wiatraków o różnej wielkości , do czasów dzisiejszych zachowało się dwa w tym jeden możemy oglądać w Skansenie. Wiatrak ten pochodzi z ” z 1946 roku należał do Jana Kielara zbudowany w konstrukcji słupowo - szkieletowej .

więcej

Sołek

Sołek (spichlerz) pochodzi z 1898 roku należała do Wojciecha Kochmańskiego przeniesiony do skansenu w 1995 roku. Budynek wąsko frontowy, jednownętrzowy zbudowany z drewna jodłowego. Węgła złożone na rybi ogon z niewielkimi ostatkami. Wysunięte od strony szczytu poddasze nad wejściem wspiera się na płatwiach.  Cały budynek w związku na swoje zastosowanie nie stoi bezpo-średnio na ziemi, jest podniesiony, aby wilgoć nie przedostawała się przez podłogę. W ścianach zastosowano niewielkie otwory wentylacyjne, które nie pozwalały na włamania i kradzieże zboża. Sołki często umieszczane były nad piwnicami nasz jest wolnostojący, przez co jest jeszcze bardziej unikalny. Wewnątrz sołka znajdują się skrzynie, kosze oraz dłubane beczko na zboże.

więcej

 

 

Bróg


Bróg – zabudowanie gospodarcze służące do przechowywania płodów rolnych, ruchomy daszek słomiany przesuwany na 4 wkopanych w ziemię słupkach, osłaniający składowane siano lub ziarno przed zawilgoceniem przez opady atmosferyczne. Bróg często spełniał stodołę w biednych i średnio zamożnych gospodarstwach.

więcej

 

 

Kuźnia

Jest to rekonstrukcją istniejącej przed laty markowskiej kuźni. Została zbudowana w 2000 roku. Ściany zbudowane są z drewnianych bali połączonych w węgłach na rybi ogon, pokryta jest ceramiczną dachówką. Wejście do kuźni poprzedza szeroki podcień, w środku w centralnym miejscu znajduje się palenisko ze skórzanym ręcznym miechem przed nim ogromne kowadło, pod ścianą z oknem znajduje się stół warsztatowy, na którym znajdują się narzędzia i do obróbki metalu, zestaw do podkuwania koni.

więcej

 


 

 

Olejarnia 

Olejarnia to nowo wybudowany budynek, w którym umieszczono urządzenia do tłoczenia oleju są to: stempa, młynek (gniotownik) kuchnia oraz prasa ręczna. Wszystkie eksponaty olejarni są sprawne powstaje w nich wspaniały i zdrowy olej lniany. W olejarni możemy zobaczyć len w kilku postaciach:, jako przędza, nasiona tzw. siemię, sznury oraz liny. 

więcej

 

Muzeum pożarnictwa

Muzeum wyposażone jest w sprzęt z okresu międzywojennego. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów Ochotniczej Straży Pożarnej w Markowej. Największe eksponaty to: wóz do przewożenia sprzętu pożarniczego, pompa ręczna ssawna dwutłokowa, oba pojazdy ciągnięte były przez konie. Pozostałe prezentowane sprzęty to pompy spalinowe, stroje strażackie, hełmy, bosaki toporki.