ZAGRODA - MUZEUM WSI MARKOWA

Towarzystwo Przyjaciół Markowej

Serdecznie witamy na Oficjalnej stronie internetowej Skansenu Zagrody - Muzeum, Towarzystwa Przyjaciół Markowej. Spacerując po jedynym w swoim rodzaju społecznym muzeum budownictwa przysłupowego w Polsce prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej, odczują Państwo niepowtarzalny klimat prawdziwie magicznego miejsca.

W każdym jego zakątku zobaczą Państwo część historii naszych przodków. Te zaklęte w drewnie wspomnienia ożywają wraz z przekroczeniem drewnianego progu chłopskiej chałupy. Od tego momentu będziecie doświadczać historii wieloma zmysłami. Poczujecie zapach słomianej strzechy, waszym oczom ukażą się pomieszczenia, narzędzia, sprzęty domowe i gospodarskie te same, co na przełomie XIX i XX wieku, w końcu, aby dopełnić uczty zmysłów spróbujecie kawałek ciemnego chleba, który tak jak przed laty pieczony jest przez markowskie gospodynie.

Społeczni przewodnicy, którzy znający dokładnie każdy nawet najmniejszy przedmiot z kilkutysięcznej ekspozycji, swoimi opowieściami przywołają miniona już epokę drewnianych chałup pod strzechą.

Wierzymy, że niniejsza strona zachęci Państwa do odwiedzenia nas i zwiedzenia naszej dumy Zagrody – Muzeum, miejsca gdzie każdy z nas w wiekowe drewniane budynki włożył część serca.

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Markowej