ZAGRODA - MUZEUM WSI MARKOWA

Towarzystwo Przyjaciół Markowej

Walne Zebranie Sprawozdawcze Towarzystwa Przyjaciół Markowej

11 marca 2018r w Muzeum Zagrodzie odbyło się walne zebranie sprawozdawcze Towarzystwa Przyjaciół Markowej(TPM). W zebraniu uczestniczyli zaproszeni goście i 76 członków Towarzystwa. Zebrani wysłuchali sprawozdania z działalności TPM i sprawozdania Komisji Rewizyjnej oraz Planu działań TPM na 2018rok. Po czym jednogłośnie udzielono absolutorium Zarządowi Towarzystwa.

 W roku 2017 wiele wydarzeń wpisało się na trwałe do naszej historii.

·       W Muzeum –Zagrodzie postawiliśmy chałupę Szylarów z 1895 roku, w której szczęśliwie przeżyła II wojnę i holokaust 7 -osobowa żydowska rodzina Weltzów .

·       W listopadzie odbyła się sesja naukowo- historyczna. Z referatu ks. dr Henryka Borcza poznaliśmy nowe źródło powstania naszej wsi.

·       Ponadto w naszej Zagrodzie gościliśmy telewizję lokalną, łańcucką, rzeszowską oraz ogólnopolską TVP Kultura.

·       Zdigitalizowano ponad 3000 zdjęć markowskiego fotografa Tadeusza Rusinka

 

Wiosenna aura, towarzyska atmosfera oraz gorący żur przygotowany przez Helenę Balawejder i Jolantę Szpytma sprzyjały owocnym obradom.

 

 

Maria Ryznar-Fołta


 

Ogłoszenie

 

Towarzystwo Przyjaciół Markowej poszukuje osoby chętnej do odrobienia stażu w Muzeum-Zagrodzie Wsi Markowa ( w Skansenie) w charakterze przewodnika i pomocnika Gospodarza Skansenu. Godziny pracy do uzgodnienia.

 Kontakt:

Maria Ryznar-Fołta, tel. 502 002 950,

Gospodarz tel. 603 386 102

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


 

 

Świat to księga, ktoś kto nie podróżuje, czyta tylko jedną stronę.

Św. Augustyn

10 lutego przewodnicy Muzeum - Zagrody Wsi Markowa poszerzyli swoją wiedzę i wzbogacili swoje doświadczenia w Warszawie w Centrum Opatrzności Bożej, w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Miejsca te nie były wybrane przypadkowo. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości zwiedziliśmy budującą się nadal Świątynie Opatrzności Bożej. Natomiast w Muzeum Powstania Warszawskiego i w Muzeum POLIN chcieliśmy poznać bliżej historię II wojny światowej i budzące mnóstwo kontrowersji relacje narodu polskiego i żydowskiego. Wycieczka dostarczyła nam nowych przeżyć, które nie tylko zapadną w naszej pomięci ale zapewne będą mobilizacją do zgłębiania wiedzy i poszukiwania prawdy o czasach nie tak bardzo nam odległych. Balsamem na zmęczenie i trudy całego dnia była kolacja integracyjna oraz radosny śpiew pieśni patriotycznych i piosenek biesiadnych w drodze powrotnej.

Maria Ryznar-Fołta


 

 

W dniu 26 stycznia 2018 dzięki Druhom z OSP  poprawiliśmy statykę modrzewi przy drodze wjazdowej do Skansenu. W związku z tym  nie ma zagrożenia dla obiektów  muzealnych i  sąsiadujących z Muzeum  budynków mieszkalnych oraz na  placu zabaw dla dzieci.


ŚLADAMI PAMIĘCI MARKOWSKICH ŻYDÓW

 

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny  Światowej im. Rodziny Ulmów zorganizowało w przed dzień obchodów  Światowego Dnia  Pamięci Ofiar Holokaustu objazd studyjny śladami pamięci Markowskich Żydów. Towarzystwo Przyjaciół Markowej włączyło się do wspólnej lekcji naszej historii przypominającej czasy holokaustu, przepojone okrucieństwem, nienawiścią i zbrodniami.   Podczas objazdu spojrzeliśmy na dzielnicę  Markowej „Kazimierz”, której nazwę zaczerpnięto z krakowskiego Kazimierza. Przed wojną na Kazimierzu mieszkała znaczna część ludności żydowskiej. A w pamięci Markowian pozostała do dzisiaj  droga wiodąca w pole tzw. Byniówka. Przewodnikiem po miejscach męczeństwa i kaźni był pan Jakub Pawłowski. Na  „Okopie” w Markowej i „ Cmentarzu wojennym ofiar hitleryzmu” w Jagielle –Niechciałkach  uczestnicy objazdu złożyli kwiaty , aby uczcić pamięć naszych „starszych braci w wierze”.

                                                                                          Maria Ryznar-Fołta


 

 

Na Szczęście, na zdrowie na ten Nowy Rok…

„..dla Boga  u nas zawsze otwarte drzwi…” ks. Biskup Antoni Długosz

   W Święto Objawienia Pańskiego  „Trzech Króli” otworzyliśmy drzwi naszego Skansenu, aby śpiewem kolęd uczcić Narodzenie naszego Pana- Jezusa Chrystusa. W uroczystości udział wzięli zaproszeni Goście : Radny Powiatu p. Jan Kilian, Zastępca Wójta p. Tadeusz Trojnar i Radca Gminy Markowa p. Radosław Flejszar. Licznie zgromadzeni członkowie Towarzystwa Przyjaciół Markowej, głównie przewodnicy nie kryli radości ze wspólnego spotkania. W imieniu Zarządu TPM złożyłam wszystkim uczestnikom najserdeczniejsze Życzenia Noworoczne. Po czym gromkim śpiewem kolędy „Dzisiaj w Betlejem ”przy akompaniamencie akordeonowym  Jana Kiliana włączyliśmy się do radosnego świętowania. Kuchnia serwowała pyszny barszczyk z pasztecikami. Do  wesołego śpiewu kolęd dotarła „wesoła nowina” o zwycięstwie w Turnieju Czterech Skoczni Kamila Stocha. Podwójny „Mazurek Dąbrowskiego” wzruszył nawet tych,        dla których  sport istnieje  tylko literalnie.

                                                                                                                                                          Maria Ryznar-Fołta


 


 

Pora na zimę...

24 listopada 2017 – słoneczny i bardzo ciepły , jak na tę porę roku- dzień. Wymarzona okazja do posprzątania w zagrodzie. Przyroda ogołociła drzewa z liści, które utworzyły różnokolorowe dywany na trawnikach. To niestety nie sprzyja utrzymaniu w dobrej kondycji terenów zielonych. Pograbienie opadłych liści dostarczyło światła trawnikom, poprawiło estetykę i bezpieczeństwo na terenie Skansenu. Prace grabienia liści zorganizował  Gospodarz Skansenu - Franciszek Balawejder. Z własnymi ciągnikami przyjechali do sprzątania: Józek Flejszar, Józek Rejzer, Tadeusz i Franciszek Balawejder. Do prac włączyli się: Bar Zbigniew, Józef Kielar i Wiesław Fołta. Bardzo pożyteczni przy porządkowaniu Skansenu byli więźniowie z Zakładu Karnego z Rzeszowa, których poleciła Pani Dyrektor Muzeum Ulmów dr Anna Stróż, współpracująca  z tą jednostką. Buduje nas postawa: Józefa i Edwarda Szpytmy, którzy mimo swego wieku pracują zawsze z nami i są inicjatorami wielu działań.

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM  W IMIENIU CAŁEGO ZARZĄDU.

 

                                                                                       Maria Ryznar- Fołta  

  

 


TVP Kultura z wizytą w Skansenie

W podróż śladami Oskara Kolberga wybrała się do Markowej ekipa Telewizji Polskiej z Natalią Kukulską. Celem  wizyty były spotkania z Heleną Szpytma, naszą ludową śpiewaczką. W trakcie spotkań obie Panie prezentowały swoją twórczość, którą dokumentowała telewizja. W naszym Skansenie nagrywano w chałupie kmiecej scenę  jednego ze zwyczajów wigilijnych tzw„ kopę” oraz pracę kowala.

 

 


Sesja historyczna w Markowej

W dniu 18 listopada  w budynku Centrum Kultury Gminy Markowa odbyła  się sesja historyczna organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej  i Centrum Kultury Gminy Markowa. Zgromadzeni licznie Markowianie w wielkim zasłuchaniu przenieśli się do  czasów nam bardzo odległych, aż do  ery kamienia i brązu, którą zreferował prof. dr hab. Wojciech Blajer. Zaś  ks. Prałat dr Henryk Borcz  w swojej prezentacji przedstawił dokumenty , które postarzają nas co najmniej 30 lat. Owe źródła wskazują na  początek naszej parafii na 1354 rok, a naszej wsi na około 1348 rok. Do czasów współczesnych wprowadziły nas dwa ostatnie referaty. Dr Mateusz Szpytma nawiązał do czasów otwarcia Domu Ludowego w 1931 roku i  zaprezentował różne funkcje jakie pełnił Dom Ludowy przez dziesiątki lat. Jacek Tejchma przedstawiając fotografie Tadeusza Rusinka z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia  nakreślił dla nas nowe zadania. To wyzwanie  dotyczy rozpoznania ludzi na fotografiach , aby stworzyć pełną dokumentację historyczną z tamtych czasów. Z zaproszonych gości  zabrał głos były naczelnik Gminy  Michał Pelc ,który  mimo imponującego wieku  przybył do Markowej i  pogratulował nam działań   pielęgnujących dziedzictwo narodowe naszej małej Ojczyzny. Po części oficjalnej  członkowie TPM zaprosili wszystkich  do Skansenu na kolację z tradycyjnym  Markowskim jadłem.

 


     Listopadowe spotkania zarządu

                                                                                    

W dniu 18 listopada 2017 roku odwiedzili nas: dr Mateusz Szpytma - zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr Anna Stróż - Dyrektor Muzeum im. Rodziny Ulmów, Zbigniew Kuźniar – radny Sejmiku Podkarpackiego i Eugeniusz Szylar – syn Antoniego i Doroty. Nasi goście nie ukrywali podziwu dla kunsztu i umiejętności budowniczych: Edwarda Szpytmy (Meka) i Franciszka Balawejdera - gospodarza Skansenu oraz tych wszystkich, którzy nie szczędzili czasu i sił, aby chałupa Szylarów stanęła obok Skansenu. Dzieliliśmy się radością, co uwieczniły fotografie. Na zimę musimy zamknąć chałupę, zakładamy odrestaurowane, stare okna. Na drzwi musimy jeszcze poczekać.

 

                                                                                                                                                    Maria Ryznar-Fołta 

 

 


 

99 rocznica odzyskania przez Polskę  Niepodległości

 Obchody Święta Niepodległości w Markowej odbyły się 12 listopada 2017 roku. Rozpoczęły się o godz. 11:00 od uroczystej Mszy Św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym z udziałem miejscowych władz samorządowych i szkolnych. Udział w uroczystości pocztów sztandarowych: Ochotniczej Straży Pożarnej, Szkoły Podstawowej, Związku NSZZ RI "Solidarność" i Towarzystwa Przyjaciół Markowej oraz Kameralnego Chóru Męskiego podkreśliły rangę tego święta. Ks. Proboszcz dr. Roman Chowaniec w wygłoszonej homilii odwołał się do nauczania Św. Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Polski na temat wolności i naszej odpowiedzialności za Ojczyznę. Po zakończonej Mszy Św. przeszliśmy w pochodzie na cmentarz parafialny, aby oddać cześć poległym za Ojczyznę. Po odegraniu przez Orkiestrę Hymnu Narodowego nastąpił moment złożenia biało-czerwonych wiązanek przy obeliskach Katyńczyków: mjr Antoniego Flejszara i doktora Władysława Ciekota. Wójt Gminy Tadeusz Bar przypomniał uczestnikom o wydarzeniach wojennych, za które zapłaciło życiem wielu naszych rodaków. Orkiestra wykonała kilka patriotycznych utworów a młodzież szkolna recytowała wiersze patriotyczne.

Maria Ryznar-Fołta

 

 

 

 

 


Zaduszki Skansenowskie 2017

 

 „ A choć ich życia płomień zgasł

To myśli o nich

są przecież w nas.”

            Maria Czerkawska

 

W dniu 4 listopada 2017 już po raz dziesiąty w Muzeum- Zagrodzie Wsi Markowa spotkaliśmy się dość licznie , aby przywołać pamięć ludzi , którzy odeszli pozostawiając po sobie w naszych sercach i umysłach dobre i szlachetne czyny.

Wspominani byli:

Śp. Maria Tejchma

O pracy zawodowej oraz niektórych epizodach z życia rodzinnego swojej mamy opowiadały dzieci: syn Jacek i córka Agnieszka Boczkowska.

Śp. Bronisław Lew

Wybrane historie z życia: przebieg edukacji, poświęcenie pracy zawodowej oraz przeżycia rodzinne i zainteresowania taty przedstawiła córka Marta Lew-Szudy.  

      Śp. Jan Szpunar

 Kazimierz Wyczarski scharakteryzował postać przyjaciela ze wspólnej działalności społecznej w Towarzystwie Przyjaciół Markowej. Do wspomnień dołączyła się żona Teresa oraz dzieci z rodzinami.

Śp. Stanisław Kielar

Syn Jan Kielar podzielił się wspomnieniami o tacie, podkreślając iż przyświecała ojcu myśl: mniej mówić ,więcej robić.

     Śp. Jan Tejchma

Kilka ciepłych słów o Dziadku Janie powiedziała wnuczka Magdalena. Syn Tadeusz przedstawił wspomnienia o tułaczce wojennej, które ojciec spisał z niezwykłą dokładnością po upływie wielu lat.

 


 


 

Święto  pieczonego ziemniaka w Skansenie

Tradycją Towarzystwa Przyjaciół Markowej stały się spotkania związane z pieczeniem ziemniaka. Tym roku w sobotę 30 września pieczenie ziemniaka zbiegło się z „wiechą” kończącą  poważny etap  prac przy chałupie Szylarów.  Biesiada  przy ognisku z  wesołym  śpiewem i przygrywającym na  akordeonie Janem  Kilianem  dostarczyły zaproszonym gościom i członkom TPM wiele radości i satysfakcji z ukończonej pracy.

 


 

Chałupa Szylarów  w Skansenie  - „ przykryta ”.

Kilkoro  to sporo - ta znana w Markowej sentencja potwierdziła się  podczas prac związanych z położeniem dachówki na chałupie Szylarów. Dzięki przychylności niebios - słonecznej pogodzie, życzliwości Samorządu Gminnego - użyczeniu pracowników: Andrzeja Szpytmy, Grzegorza Łyszczarza, Łukasza Słupka, Tomasza Szpunara i Janusza Kuźniara zakończyliśmy w Towarzystwie Przyjaciół Markowej kolejny, bardzo istotny etap prac budowlanych. Przykryliśmy dachówką chałupę Szylarów. Dachówka jest z odzysku od państwa Antoniego i Alicji Homów, od Małgorzaty i Andrzeja Barów, Józefa i Danuty Flejszarów oraz od Barbary i Mariusz Lew. Darczyńcom – dziękuję bardzo. W imieniu własnym i całego Zarządu dziękuję członkom TPM oraz  pracującym kolegom z Samorządu Gminy za zaangażowanie, poświęcenie czasu, sił i zdrowia w trosce o tworzenie naszej, rodzimej historii. Szczególne podziękowania składam dla : Edwarda Szpytmy, Józefa Szpytmy, Tadeusza Balawejdera, Kazimierza Tejchmy, Ryszarda Szpunara, Romana Kluza, Andrzeja Szlęka, Zbigniewa Bara, Stanisława Czado , Wiesława Fołty, Franciszka Balawejdera i Marcina Głąbia.

 Prezes TPM

Maria Ryznar-Fołta

 


 

 

Postęp w pracach budowlanych przy chałupie

Mimo, iż pogoda nie sprzyja pracom budowlanym, to upór i zacięcie  członków TPM w dążeniu do celu zwyciężają. Złożono  północną część chałupy i stanął cały zrąb domu. W dniu 20 września 2017 r postawiono  konstrukcję przysłupową   i wysadzono krokwie na dach. Pracami kierują Edward Szpytma i Franciszek Balawejder – gospodarz Skansenu. Pomocą służą : Józef Szpytma, Marcin Głąb,Tadeusz Balawejder, Kazimierz Tejchma, Stanisław Czado, Tadeusz Tejchma i Tomasz Balawejder.
Józef Rejzer i Bogusław Szpytma posłużyli własnymi ciągnikami z podnośnikami dzięki czemu udało się dźwignąć płatwie i wznieść konstrukcję przysłupową chałupy.
W imieniu Zarządu TPM bardzo dziękuję członkom TPM za zaangażowanie, wysiłek  i troskę
w tworzenie naszej , rodzimej  historii.

Maria Ryznar-Fołta
Prezes TPM

 

 


Prace związane z rozbiórką chałupy po Szylarach celem przeniesienia jej do Muzeum –Zagrody Wsi Markowa.

W dniu 16 sierpnia 2017 rozpoczęliśmy prace przy rozbiórce chałupy po Szylarach. Dachówka z pokrycia dachu z uwagi na duży stopień zniszczenia nie nadaje się do powtórnego użycia. Poszczególne drewniane elementy chałupy Edward Szpytma (Mek) oznakował, aby ułatwić odtworzenie całości na działce w Skansenie.  Zdemontowano słupy i płatwie. Po czym rozebrano południową część chałupy.  Wszystkie elementy z rozbiórki przywieziono na plac budowy do Skansenu. Na tym zakończyła się część łatwiejsza prac związanych z przenosinami chałupy. Drewno z rozbiórki wymaga wielu uzupełnień- niestety wiek obiektu, aż 122 lata odcisnął się na kondycji budulca. Stwarza to nie małe problemy, ale dzięki zaangażowaniu i fachowości wielu osób prace posuwają się do przodu. Nad całością czuwa Edward Szpytma i Franciszek Balawejder- gospodarz obiektu. Zaangażowani są członkowie TPM : Józef Flejszar , Józef Rejzer, Tadeusz Balawejder, Zdzisław Buras , Krzysztof Fołta , Stanisław Czado i  Marcin Głąb. Warto tu wspomnieć, że większość z nich pracuje społecznie.  Do dnia dzisiejszego udało się odtworzyć południową cześć chałupy. 30 sierpnia rozbieramy północną część chałupy. Zapraszamy osoby chętne do pomocy, przyda się każda para rąk.

Prezes TPM – Maria Ryznar – Fołta


 

„Mondele”  wpisują się jeszcze  w krajobraz markowskich pól.  

 


 

Budowa nowego obiektu w naszym Skansenie

W dniu 12 lipca 2017 roku wmurowaliśmy kamień węgielny pod chałupę Antoniego i Doroty Szylarów w obecności ich syna Eugeniusza.  W chałupie tej w czasie II wojny światowej ukrywała się siedmioosobowa rodzina Weltzów. A była to Miriam - matka czwórki dzieci: Mońka, Abrahama, Reśki i Arona. Aron ukrywał się z żoną Shirley i synem Leonem. W tym czasie w chałupie Szylarów z rodzicami mieszkała ich piątka dzieci: Zofia, Helena, Eugeniusz, Franciszka i Janina. Historia tych rodzin wpisana jest w dzieje naszej wsi i zostanie utrwalona w Muzeum Zagrodzie Wsi-Markowa. Rozpoczęliśmy dzisiaj pierwszy etap budowy - wylano fundamenty na których stanie chałupa Szylarów.


 

 

Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego

Już po raz 43 w Łańcucie odbywają się Międzynarodowe Kursy Muzyczne im. Zenona Brzewskiego. Tradycją Towarzystwa Przyjaciół Markowej stały się pikniki  przygotowywane w Skansenie dla wybitnych muzyków i pedagogów z kraju i zagranicy szkolących adeptów gry na skrzypcach , wiolonczeli, kontrabasie , gitarze i harfie. W tym roku 7 lipca gościliśmy  24 profesorów światowej  muzyki. Dla tak znamienitych gości przygotowaliśmy  stół wiejski  z „ kiełbasą Markowską”,  chlebem  razowym pieczonym na nalepie ze smalcem i ogórkami kiszonymi oraz  masło i ser z gospodarstwa rolnego. Imprezę uświetniła ludowa  kapela z Markowej, w której  śpiewali :Jan Kilian z Haliną Cwynar.  W Kursach tych  doskonali grę  na skrzypcach u prof. Edwarda Zieńkowskiego Markowianka Sylwia Barcikowska. Sylwia gra w naszej kapeli.

 

 

 


 

XIV Dzień Otwartych Drzwi w Muzeum Zagrodzie -Wsi Markowa -2 lipca 2017 rok

W tym dniu w naszym Skansenie ożył duch dawnej Markowej. Uwijali się prezenterzy ginących zawodów aby jak najlepiej przekazać zwiedzającym obraz odległych, minionych lat i ciężkiej pracy na wsi. Ci, którzy przedstawiali ginące zawody to profesjonaliści, gdyż w przeszłości było to ich codzienne zajęcie.

 

Atrakcją tego wydarzenia była akcja gaśnicza Ochotniczej Straży Pożarnej przy użyciu "sikawki" wiezionej do pożaru na wozie konnym i udział strażaków śpieszących do pożaru z wiadrami na rowerach.


 

 

Tradycją wesel w Markowej są „ślabanty”- zainscenizowane przeszkody na drodze orszaków weselnych. Ślabanty urządza się gospodarzom wesela, Drużbie, Swaszce bądź Państwu Młodym. Za otworzenie ślabantu należą się szyszki weselne (małe drożdżówki z cukierkami) od Swaszki i butelka wódki od Drużby. Sowitość zapłaty zależy od: jakości ślabantu, hojności "zaślabantowanych" oraz od umiejętności przetargowych stron. 25 czerwca Gospodarz naszego skansenu Franciszek Balawejder żenił syna. Z uwagi na to wydarzenie Zarząd TPM urządził tradycyjny ślabant. Swaszka nie żałowała nam szyszek i Drużba też nie był skąpy. My bawiliśmy się dobrze przygotowując ślabant, goście mieli uciechę z widowiska i tradycji "stało się zadość". Parze Młodych: Joannie i Tomaszowi Balawejdrom składamy najserdeczniejsze życzenia, obfitości łask Bożych oraz pogodnego, wspólnego życia małżeńskiego.

                                                                                                 Zarząd TPM

 


 

W dniu 11 czerwca 2017 roku  w Kościele Parafialnym w Markowej  odbył się ślub Zofii Sumara i Mateusza Szpytma. Po uroczystości zaślubin  orszak weselny przemieścił się do „Malinowej Werandy ”. Przed wejściem do domu weselnego  na Nowożeńców  czekała przeszkoda. Towarzystwo Przyjaciół Markowej,  w którym Pan Młody jest Wiceprezesem  zorganizowało tradycyjny Ślabant. Goście mogli zobaczyć młócenie słomy cepami, mielenie zboża w żarnach, robienie masła oraz kręcenie powrozów. Mateusz wykazał się umiejętnością młócenia zboża cepami, czym zaskoczył  wielu gości i uczestników ślabantu. W miłej i radosnej atmosferze złożyliśmy życzenia Młodej Parze.  Ślabant wykupił Pan Młody, nie żałując kolegom wódki , a koleżankom słodkości. 


Zaproszenie na Dzień Otwartych Drzwi w Zagrodzie Muzeum Wsi Markowa.
 
   Po raz 14 - ty w pierwszą niedzielę lipca  Towarzystwo Przyjaciół Markowej zaprasza na pokaz ginących zawodów, degustacje potraw regionalnych,  akcję gaśniczą OSP, konkursy i zabawy dla dzieci oraz zabawę taneczną. Informacje  poniżej na plakacie.
                                                                                                                                                                                                                                                                         
Maria Ryznar-Fołta

 

W dniu 13 maja 2017 roku odbyły się ćwiczenia zgrywające w zakresie doskonalenia organizacji działań ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej, jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz podmiotów współdziałających podczas wystąpienia pożaru na terenie Skansenu Zagrody - Muzeum w Markowej.

 

 


 

Majówki przy  Kapliczce  w Skansenie

 

Tradycją w Markowej w maju są modlitewne spotkania sąsiedzkie i rodzinne  przy kapliczkach tzw. „Majówki”. Zebrani śpiewem Litanii Loretańskiej i pieśniami ku czci Najświętszej Maryi Pannie- wysławiają Matkę Zbawiciela. Cześć Maryi oddają również  członkowie Orkiestry dętej , którzy gromadzą się w małych grupkach i  słychać dźwięki  pieśni Maryjnych w różnych miejscach w Markowej. Niestety, zwyczaje te nie są popularne i  zanikają. Aby zachować pamięć o tej formie czci okazywanej Najświętszej Maryi Pannie organizujemy w majowe piątki o godzinie 19.00  spotkania przy kapliczce w Skansenie. Wspólnie z Orkiestrą Dętą działającą przy CKGM i Zespołem Śpiewaczym  śpiewamy pieśni Maryjne I Litanię Loretańską.

Wszystkich chętnych do takiej formy modlitwy – zapraszamy.

 

Maria Ryznar-Fołta – Prezes TPM

 

 

 


 

Pracowity początek sezonu w naszym Skansenie

Kapryśna, kwietniowa pogoda nie jest przeszkodą dla wycieczek szkolnych . Odwiedzają nas  zorganizowane  grupy oraz indywidualni turyści.   Uwijają się  przy oprowadzaniu grup nasi Stażyści i gospodarz  Franciszek Balawejder.

Pomimo ruchu turystycznego prowadzimy prace porządkowe i remontowe. Przygotowaliśmy Zagrodę do nowego sezonu turystycznego. Druhowie z OSP Marek Cwynar i Adam  Niemczak wycięli stare topole, które zagrażały naszym obiektom od strony północnej. Porządek po wycince zrobił Józef Flejszar z synami: Dominikiem i Jackiem przy udziale Franciszka Balawejdra oraz stażystów: Marcina Głąbia i Patrycji Flejszar.

Po zimie wymieniliśmy stare, zmurszałe ławki w Zagrodzie na nowe. Głównym motorem napędzającym prace remontowe jest Edward Szpytma, któremu pomagał gospodarz Franciszek Balawejder i Marcin Głąb.

Ławki pomagał malować Józef Szpytma.

Przygotowaliśmy elementy dębowe na ogrodzenie gminnej działki na której będzie się rozbudowywać  Zagroda Muzeum- Wsi Markowa. Pocięto kloce dębowe.   Pracowali przy  cięciu  i układaniu drewna : Edward Szpytma, Józek Rejzer,  Franciszek Balawejder i Marcin Głąb.

Podłączyliśmy prąd do Dyżurki Przewodników i do Altany  : Pracowali społecznie : Wiesław Bieniasz i Krzysztof Cyran.

Wykonaliśmy w Altanie instalację wodną . Pracę tę wykonali społecznie  : Franciszek Rut i Tadeusz Balawejder.

 

Przygotowujemy się  rekonstrukcji chałupy Jana Brody. Gromadzimy elementy drewniane starych domów na ewentualne uzupełnienia, dachówkę na pokrycie dachowe. Nad pracami w tym zakresie czuwa Zdzisław Buras.

Niedzielny i świąteczny  ruch turystyczny obsługują społeczni przewodnicy.

 
 

Obfitych Łask i Błogosławieństw

od Chrystusa Zmartwychwstałego

oraz pełnych pokoju Świąt Wielkanocnych

z radosnym "Alleluja"

dla członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Markowej

życzy

                                        Zarząd  TPM


Gminne Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 2017  TPM włączyło się w  Gminne Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiceprezes Zdzisław Buras wraz z Wójtem Tadeuszem Barem złożyli kwiaty  przy płytach upamiętniających  mjr Antoniego Flejszar i doktora Władysława Ciekota.


Zebranie sprawozdawcze TPM.

 

2 kwietnia 2017 r. w Zagrodzie – Muzeum odbyło się zebranie sprawozdawcze TPM, w którym uczestniczyło 69 osób. Prezes TPM Maria Ryznar – Fołta złożyła sprawozdanie z przebiegu prac z ubiegłego, roboczego roku oraz wymieniła uroczystości i wydarzenia kulturalne z udziałem Towarzystwa. Serdecznie podziękowała wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe byłemu Prezesowi TPM Kazimierzowi Wyczarskiemu i Mateuszowi Szpytmie oraz Włodarzom naszej miejscowości za pomoc merytoryczną. Doceniła pracę Gospodarza skansenu i stażystów. Wśród wypowiadających się w samych superlatywach o pracy Zarządu TPM znaleźli się Członek Zarządu Powiatu Łańcuckiego i Dyrektor CKGM Jan Kilian, Zastępca Dyrektora IPN w Warszawie Mateusz Szpytma oraz Wójt Gminy Markowa Tadeusz Bar, który zawiadomił, że Markowianinem roku 2017 został kandydat Teofil Grad zaproponowany przez Towarzystwo. Wśród wniosków wynikłych z dyskusji znalazły się: propozycje wydania tomiku wierszy markowskich poetów oraz historii Spółdzielni Zdrowia w Markowej od 1935-1973.Członek Zarządu TPM Zdzisław Buras zaproponował, żeby każdy poświęcił przynajmniej jeden dzień na pomoc w pracach przy przenoszeniu chałupy na działkę w skansenie. Wiosenna aura, towarzyska atmosfera oraz posiłek przygotowany przez Helenę Balawejder sprzyjały owocnym obradom.


 

 

 

1 kwietnia 2017 roku odbył się pogrzeb wieloletniego członka

Towarzystwa Przyjaciół Markowej Śp. Jana Szpunara

 

Śp. Jan w życiu zawodowym przez wiele lat pełnił funkcje głównego księgowego w Gminnej Spółdzielni w Markowej. Dał się poznać jako kompetentny, rzetelny i koleżeński współpracownik. Powierzano Mu niejednokrotnie funkcję rewidenta w innych spółdzielniach. Jeszcze podczas pracy zawodowej zaangażował się w bezinteresowną działalność na rzecz Muzeum-Skansenu. Pełnił w TPM funkcję wiceprezesa odpowiedzialnego za archiwizację dokumentów dawnych. Z wielką starannością przez wiele tygodni segregował, opisywał i inwentaryzował dawne dokumenty z Markowej, które pozostaną jako żywa historia dla przyszłych pokoleń. W ostatnich latach śp. Jan pełnił funkcję przewodniczącego komisji Rewizyjnej. Jako profesjonalista związany z księgowością wspaniale wywiązywał się z tej funkcji, gdyż rzetelność i skrupulatność towarzyszyły mu zawsze. Także wielokrotnie pomagał pisać pisma urzędowe. Jedno z nich to pismo do Urzędu Gminy o przyznanie dotacji na Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek.

Sp. Janie, byłeś wspaniałym Mężem, Ojcem, Dziadziem, Sąsiadem i Przyjacielem. Dla  Muzeum-Skansenu oddałeś cząstkę siebie.

Modlimy się dzisiaj i ufamy, że za Twoje pracowite i prawe życie  Miłosierny Ojciec   przytuli  Cię w Swe Ojcowskie Ramiona

 

Spoczywaj w pokoju

 

 


 73 rocznica śmierci Sług Bożych Rodziny Ulmów